Psy myśliwskie – zwierzęta nie dla każdego

Sprzęt turystyczny i sportowy

Psy myśliwskie to grupa, do której zalicza się wiele ras, w tym te popularne na ulicach wielkich miast. Obecnie rzadziej są wykorzystywane do polowań, za to coraz częściej decydują się na nie osoby zajmujące nieduże mieszkania. Szukając psów na sprzedaż, warto przemyśleć kilka kwestii.

Trochę teorii

W czasach, kiedy polowania stanowiły główną rozrywkę szlachty, psy myśliwskie były cenione ze względu na swoje umiejętności. Obecnie rasy myśliwskie dzieli się na kilka grup, m.in: aportery (aportują drobne zwierzęta), psy gończe, płochacze (do naganiania zwierzyny), wyżły (aportują i wyszukują) etc. Wśród psów myśliwskich wyróżnia się również podgrupy ze względu na teren, w którym pracują.

Myśliwskie psy na sprzedaż łączy duża potrzeba aktywności. Decydując się za zakup rasy myśliwskiej, należy mieć pewność, że można zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę ruchu – dom z ogrodem i krótki spacer nie są wystarczające.

Ważne kwestie

Jak wspomniano, psy myśliwskie wymagają dużej aktywności – najlepiej kilku godzin dziennie. Jeśli pupil nie ma być towarzyszem myśliwego, któremu będzie towarzyszył w trakcie polowań, trzeba zapewnić mu inną formę ruchu. Długie spacery, na których może się wybiegać i ćwiczyć zmysł węchu (szczególnie ważny w przypadku tych ras) to bardzo ważny element. Idealne będą lasy lub łąki, ewentualnie rozległe, ogrodzone tereny. Jeśli z jakichś powodów nie można tego zapewnić lub po prostu chce się urozmaicić czas spędzany z pupilem, warto zdecydować się na dodatkowe zajęcia sportowe lub szkolenia w szkołach dla psów. Warto zaznaczyć, że praca z psami myśliwskim jest bardziej wymagające i wymaga więcej czasu w porównaniu z innymi rasami, co wynika z ich dużej ruchliwości.

Czy „sprzedam psa” to najlepsza metoda szukania?

Decydując się na psa myśliwskiego, powinno się poważnie podejść do tematu. Ogłoszenia typu „sprzedam psa” nie gwarantują, że zwierzę naprawdę będzie rasowe. Osoba nieobeznana z tematem łatwo może dać się oszukać. Dodatkowo, psy na sprzedaż od niepewnego hodowcy to ryzyko zakupu chorego szczenięcia. Sprzedawcy mogą przemilczeć problemy zdrowotne psa w imię zysku.

Decydując się na psa myśliwskiego, należy przemyśleć kilka kluczowych spraw, aby mieć pewność, że można zapewnić psu szczęśliwe życie. Ładny wygląd lub sympatia do danej rasy nie powinny stanowić głównego kryterium.