Kolimator – dlaczego warto go mieć?

Sprzęt turystyczny i sportowy

Wybór odpowiedniego kolimatora nie jest wcale taki łatwy jakby mogło się to na początku wydawać. Jednym z głównych czynników jaki należy wziąć pod uwagę są warunki, w których będzie używany. W tym choćby odległość od celów.

Czym jak kolimator?

Celownik kolimatorowy to rodzaj celownika optycznego. Wykorzystuje on zjawisko kolimacji. Mowa tu o uzyskaniu wiązki światła o niskiej rozbieżności. Największą zaletą kolimatora jest fakt, iż celowanie może odbywać się znacznie szybciej w porównaniu z innymi rodzajami celowników. Poza tym celownik kolimatorowy nie wymaga konieczności zamykania jednego oka podczas celowania. Jest wręcz przeciwnie, celownik kolimatorowy wymaga otwartych oboje oczu. Dzięki temu można zdecydowanie łatwiej namierzyć cel.

Jaki kolimator wybrać?

Wybór kolimatora ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku rozgrywek airsoftowych. W tego typu grach pełnić można różne role. Można być snajperem, szturmowcem lub żołnierzem wsparcia. Od tego jaką rolę pełni się podczas rozgrywki uzależniony jest wybór celownika. W przypadku roli snajpera najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kolimatora z powiększeniem. Jeśli w rozgrywce pełni się rolę szturmowca, wówczas najlepszy będzie celownik z zewnętrznym systemem rzutowania. Przyda się podczas bliskiego kontaktu. Jego zaletą jest także to, iż w żaden sposób nie ogranicza pola widzenia. W przypadku żołnierzy wsparcia wybór paść powinien na celownik kolimatorowy ze średnim przybliżeniem.

Celownik kolimatorowy – dlaczego warto go mieć?

Kolimator ma wiele zastosowań. Nie tylko podczas rozgrywek airsoftowych, ale także choćby podczas polowań. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kolimator myśliwski. Kolimator maksymalnie skraca czas celowania. Jest to niezwykle ważne podczas polować. Kolimator myśliwski pozwala na szybkie namierzenie celu zanim ten umknie. Co ważne, kolimator idealnie sprawdza się także w ciemnościach. Posiada bowiem regulację natężenia podświetlenia. Dzięki temu można dostosować go do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. W warunkach nocnych z pewnością sprawdza się dużo lepiej w porównaniu ze standardowymi lunetami. Ważne jest jednak, aby wybrać kolimator wysokiej jakości z renomowanego sklepu. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzęt nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie.